Мотиваційний лист

назад

У 2024 році одним з обов’язкових документів при вступі до закладу фахової передвищої освіти, який повинен подати абітурієнт для участі в конкурсному відборі, є мотиваційний лист.

Мотиваційний лист – це документ, що подається вступником до Приймальної комісії коледжу разом із заявою на ім’я директора коледжу при вступі. Такий лист має подвійну цінність. З одного боку, він може бути важливим аргументом при вступі, з іншого боку, при написанні мотиваційного листа  вступник отримує додаткову можливість обміркувати та аргументувати своє рішення, утвердитись у своєму переконанні вступити на відповідну освітньо-професійну програму. Крім того, мотиваційний лист демонструє бажання вступника навчатися на обраній ним спеціальності саме в цьому закладі фахової передвищої освіти. Таким чином, саме за мотиваційним листом складається перше враження про вступника у Приймальній комісії коледжу.

Вирішальну роль мотиваційний лист відіграватиме при конкурсному відборі вступників, які матимуть однаковий конкурсний бал на місця державного замовлення (бюджет).

Також вирішальну роль мотиваційний лист відіграватиме при конкурсному відборі вступників за кошти фізичних та юридичних осіб (контракт).

Мотиваційний лист подається в електронному вигляді (електронному вигляді або паперовій формі для осіб, які подають заяву в паперовому вигляді).

Увага! Додатки до мотиваційного листа приймаються на електронну скриньку: [email protected].

Вимоги до оформлення мотиваційного листа

Обсяг 1-2 сторінки, документ Word, класичний для ділового стилю 14 кегль, Times New Roman, інтервал 1,5.

Текст варто розбити на абзаци. Якщо немає можливості надрукувати мотиваційний лист, можна написати його розбірливо від руки.

Структура мотиваційного листа

  1. У правому верхньому куті листа вкажіть такі реквізити:
    • адресат (посада, назва коледжу, прізвище, ім’я, по батькові керівника),
    • адресант (прізвище, ім’я, по батькові абітурієнта, адреса місця проживання, e-mail, номер телефону).
  2. Вступ, який починається з особистого звертання в шанобливій формі до керівника закладу освіти. У цьому абзаці поясніть, з якою метою звертаєтеся і чого прагнете.
  3. Основна частина.

Найбільша, у якій послідовно, аргументовано та лаконічно розкрийте зміст мотиваційного листа:

  • вкажіть особисту інформацію про ваші вподобання та досягнення;
  • аргументуйте ваш вибір.
  1. Підсумки: два-три речення, в яких підтвердіть, що готові до старанного навчання та впевнені у правильному виборі.

Як написати мотиваційний лист для вступу у Коледж? Структура тексту

Що таке мотиваційний лист? Це есе, обсягом не більше однієї або двох сторінок 4 формату, в якому необхідно чітко пояснити: чому ви хочете навчатися в даному коледжі і з яких причин варто вибрати саме вашу кандидат

Пояснення має бути максимально переконливим і унікальним, щоб дійсно зацікавити приймальну комісію. Мотиваційний лист – це аж ніяк не шкільний твір з купою “води” або самовихваляння.

Як розпочати мотиваційний лист?

У першому абзаці опишіть причину вашого звернення в коледж. З яким наміром, чому хочете вступити саме на цю спеціальність. Можливо, у вас є цікава історія пов’язана з прийняттям рішення.

Наприклад, не варто писати, що ви обрали комп’ютерну спеціальність, просто тому що вона вам подобається. Напишіть, що вас цікавить в обраній сфері діяльності, зазначте, чим ви вже володієте і що хотіли опанувати. Знайдіть дійсно важливі для себе причини.

Розпишіть свої основні цілі, пов’язані з вашою майбутньою освітою

У цьому пункті потрібно дуже чітко пояснити завдання, які ви ставите перед собою. Що принесе в майбутньому досягнення цих цілей? Які навички, набуті під час навчання допоможуть вам? Конкретизуйте цілі, адже ви пишете саме мотиваційний лист до коледжу, а не просто есе.

Вкажіть, чому вирішили подавати документи саме в цей коледж

Розкажіть про ті переваги коледжу, які вас зацікавили. Чим цей заклад, на вашу думку, відрізняється від інших, чим приваблює. Може, ви хочете вчитися в конкретних викладачів?

Обов’язково напишіть як даний коледж може допомогти в досягненні ваших цілей. Тільки не переписуйте пропозиції з сайту коледжу!

Опишіть ваш досвід, пов’язаний з вибраною спеціальністю

Можливо, ви займалися волонтерством у відповідній сфері, навчалися на курсах, брали участь у важливих заходах, практикувалися. Опишіть достойні приклади в мотиваційному листі.

Особиста характеристика

Якими необхідними якостями для даної спеціальності ви володієте? Перед тим як написати мотиваційний лист, варто ретельно обміркувати це.

Не потрібно писати все і одразу. Досить виділити кілька важливих характеристик, які дійсно впливають на ефективність у навчанні. Наприклад, пунктуальність, комунікабельність, самостійність і т.д.

Дуже важливо підтверджувати ці якості вашими вчинками: призові місця на тематичних конкурсах, олімпіадах, участь в різних форумах, стартапи, публікації ваших робіт та інше.

Отже, як правильно написати мотиваційний лист: чітко, лаконічно, впевнено, без зайвого хизування і з акцентом на правдиві факти і досягнення.

Головні помилки і як їх уникнути

Для того, щоб ваш мотиваційний лист для вступу до коледжу приніс позитивний результат, після його написання потрібно ретельно перевірити декілька разів.

Переконайтеся, що ви не допустили помилок, що описані нижче.

  • Невідповідність офіційному стилю – наявність сленгу, недоречних фраз
  • Занадто довгі речення. Запам’ятайте: одна думка – одна теза. Не варто перетворювати рядок на цілий абзац. Будьте лаконічними! До того ж, прості речення сприймаються легше. Найкращий варіант – чергувати довші фрази з короткими.
  • Перерахування своїх досягнень переваг одним довгим списком. Так робити не можна. Необхідно написати мотиваційний лист якісно. Підтверджуйте все фактами, описуйте досвід та отримані знання.
  • Забагато “я” і безпідставної хвалькуватості. Повторимося: чим більше конкретики – тим краще. Подумайте самі, що переконливіше: “я молодець, виберіть мене” або “моя стаття з’явилася в науковому журналі”? Приймальна комісія завжди оцінює перспективи, а не вміння підбирати синоніми.
  • Граматичні та орфографічні помилки. Варто перевірити ваше есе на найменші неточності, щоб виправити їх і бути впевненими на 100%.
  • Не копіюйте чужі роботи. Будьте оригінальні та особливі.
  • Надавайте тільки правдиву та реальну інформацію саме про вас.

Матеріали для ознайомлення

  1. Мотиваційний лист. Зразок написання – https://pozovna.in.ua/zrazkilistiv/motivacijnij-list
  2. Мотиваційний лист. Як правильно його скласти? – https://youtu.be/IIW21JNutV8
  3. Мотиваційний лист. Презентація “Як написати мотиваційний лист?” – https://youtu.be/C-C8zDosQUc

Зразок мотиваційного листа